Diğer ülkelerde azalırken Türkiye’de arttı

Eroğlu: “Dünyada pek çok ülkede ormanlık alanlar azalırken, Türkiye’de artıyor.”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesiyle 2013 yılı kesin hesabı ve Sayıştay raporlarının görüşülmesine başlandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de ormanlık alanların arttığına dikkat çekti.

ORMANLIK ALANLAR ARTTI
Türkiye’deki ormanlık alanların hem alan, hem de odun serveti olarak arttığını vurgulayan Eroğlu, ”Dünyada pek çok ülkede ormanlık alanlar azalırken bunu gururla ifade ediyorum Türkiye’de ormanlık alanlar gerçekten artıyor hem alan olarak hem de odun serveti olarak artıyor. 1972’de orman varlığımız 20,2 milyon hektar iken bugün 2012 yılı sonunda 21,7 milyon hektara yükselmiştir, yani yaklaşık son 12 yılda da 9 milyon dekarlık bir artış söz konusu zaten bu bütün dünyanın dikkatini çekiyor” diye konuştu.

“YANAN ALANLAR BAŞKA BİR MAKSATLA KULLANILAMAZ”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Yanan alanların 1 metrekaresinin dahi başka bir maksatla kullanılması söz konusu değil. Hem Anayasa’nın amir hükmü hem de bakanlık genelgesiyle 1 yıl içinde ağaçlandırma mecburiyeti var. Bizzat takip ediyoruz. Basın mensuplarımıza da ‘bir metrekare yanan alandan verilmiş bir yer varsa buyurun gösterin’ diye hodri meydan diyoruz” ifadesini kullandı.

YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ KISALDI
Yangına müdahale süresinin 17 dakikaya indirildiğine işaret eden Eroğlu, önümüzdeki yıl bunu 15 dakikaya indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

EROZYON AZALTILDI
Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuşan Eroğlu, erozyonun da büyük ölçüde azaldığını ifade etti.

kaynak: trthaber

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir